IMG_1704

Jest luty 1980 roku. Salę wykładową Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu – znaną dziś pod nazwą Auli im. Jana Dobrego – wypełnia niemal dwieście studentek pedagogiki, spośród których Elżbieta Trylnik – młody pracownik Instytutu Pedagogiki Wczesnoszkolnej opolskiej WSP, świeżo upieczona absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu – wybierze około dziewięćdziesiąt pań mających odtąd stanowić chór. Rok później – 26 lutego 1981 roku – ta potężna grupa dziewcząt prezentuje siłę i subtelność głosu w nietuzinkowych aranżacjach największych przebojów George‘a Gershwina podczas Międzynarodowej Zimowej Szkoły Studentów zorganizowanej przez polską sekcję SSP ONZ oraz ISMUN w Turawie.

Szersza publiczność poznaje możliwości chóru 1 kwietnia 1981 roku, podczas kabaretowo-muzycznego widowiska Amerykanin w Opolu w reżyserii Jana Minknera. Wydarzenie owo skłoniło reżysera do zaproponowania formuły Dramma per musica (wł. ‘dramat przez muzykę’) jako nazwy zespołu. Miesiąc później zespół Elżbiety Trylnik zaczyna funkcjonować pod nazwą: Żeński Chór Akademicki Dramma per musica Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Dwanaście lat później wszystko zacznie ulegać metamorfozie, by oficjalne w roku 1994 roku zmieniły się: nazwa i formuła uczelni – już nie Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu a Uniwersytet Opolski, nazwa i skład zespołu – już nie chór żeński WSP, a chór mieszany – Akademicki Chór Dramma per musica Uniwersytetu Opolskiego.

Czytaj dalej tekst autorstwa E. Trylnik i M. Ślusarczyk